• Fatranská 29 , 01301 Teplička nad Váhom
  • Pon - Pia: 13:00 - 15:00
  • Fatranská 1546/29 01301 Teplička nad Váhom
  • info@ravident.skObjednajte sa
  • Ordinačné hodinyPon - Pia: 13:00 - 15:00

Goccles Pierrel – pomáhajú vidieť rakovinu v ústnej dutine

V našej ambulancii vyšetrenie pomocou  okuliarov Goccles robíme štandardne v rámci vstupnej alebo preventívnej prehliadky.
goccles_pierrel

Goccles® je medicínsky prístroj vyrobený v Taliansku vyvinutý univerzitou v Ríme, ktorý využíva UV na vykonanie rýchleho a neinvazívneho vyšetrenia
autofluorescencie ústnej dutiny, pričom identifikuje akékoľvek prekancerózne a rakovinové ochorenie či lézie.

  Rakovina ústnej dutiny je malígny nádor, ktorý sa vytvorí v tkanivách ústnej dutiny. Patrí do väčšej skupiny rakoviny označovanej ako rakovina hlavy a krku.

Rakovina ústnej dutiny je relatívne častý typ rakoviny: v roku 2018 bola rakovina ústnej dutiny zaznamenaná u približne 355 000 ľudí a spôsobila 177 000 úmrtí. Neskoré zistenie rakoviny ústnej dutiny je nanešťastie častým problémom po celom svete. Skorá diagnostika je najdôležitejším krokom na zníženie úmrtnosti: ak je odhalená v prvom štádiu, pacienti majú 80 až 90 percentnú 5-ročnú mieru prežitia.

Medzi rizikové faktory rakoviny ústnej dutiny patria: 
  • Fajčenie – v dôsledku vysokej koncentrácie karcinogénnych látok v tabaku je veľmi škodlivé a môže nezvratne poškodiť bunky sliznice ústnej dutiny.
  • Žuvanie betelu s pridaným tabakom alebo bez neho zvyšuje riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny alebo orofaryngeálnej rakoviny.
  • Nadmerné požívanie alkoholu, konzumenti veľkého množstva alkoholu majú 6-násobne vyššie riziko ako abstinenti.
  • Mechanické poškodenie spôsobené anomáliami zubov, zmenou v chrupe alebo protézami v zlom stave (časté u starších ľudí).
  • Infekcia papilomavírusom typu HPV s vysokým onkogénnym potenciálom, HPV zohráva dôležitejšiu úlohu v prípade orofaryngeálnych nádorov, t. j. v zadnej časti jazyka a v hrdle. Treba zdôrazniť, že 25 % pacientov s rakovinou ústnej dutiny nepijú alkohol ani nefajčia.

Rakovina ústnej dutiny sa zvyčajne objavuje ako biela alebo červená lézia na sliznici ústnej dutiny, ako hrčka alebo výrastok, ktoré sú často vredovité a spontánne sa nehoja, lézia, ktorá je v pokročilých štádiách bolestivá a ľahko krváca. Môže sa objaviť aj spolu s neskorším zdurením krčných lymfatických uzlín alebo vytvorením masy v bočnej krčnej oblasti, ktorá je na pohmat tvrdá, málo pohyblivá na podkladových vrstvách a s neporušenou kožou, pričom sa jej objem zväčšuje, čo je prejavom lokálnych metastáz. Poznanie rizikových faktorov pacientov a pravidelné klinické vyšetrenie vrátane vyšetrenia celej sliznice ústnej dutiny sú nevyhnutné na skorú detekciu rakovinových a predrakovinových lézií. Skríning tkanív ústnej dutiny je základným prvkom pre skorú diagnózu s cieľom znížiť morbiditu a mortalitu súvisiacu s rakovinou ústnej dutiny. Detekcia malígnej lézie v skorom štádiu, keď je prognóza pacienta lepšia, umožňuje úspešnejšie nastaviť vhodnú chirurgickú alebo farmakologickú liečbu. Premalígne stavy ústnej dutiny sú skupina lézií sliznice, t. j. leukoplakia a erytroplakia, ktoré sa objavujú pod povrchom sliznice a môžu narásť tak, že budú pokrývať celý epitel. V prípade premalígnych lézií ústnej dutiny sa rakovina rozvíja oveľa častejšie. 

Použitie fluorescencie v preventívnom skríningu  ústnej dutiny pozostáva z klinického vyšetrenia pacienta, ktoré zahŕňa anamnézu s posúdením rizikových faktorov nádorov, vizuálneho a palpačného klinického vyšetrenia sliznice ústnej dutiny pri bielom svetle, vonkajšieho prehmatania a prehmatania lymfatických uzlín krku a posúdenie autofluorescencie okuliarmi GOCCLES.